Переваги вегетаріанської/веганської дієти та практичне застосування

Сироїдіння – передбачає вживання тільки сирих продуктів: овочів і фруктів, оскільки прихильники цієї дієти вважають, що термічна обробка або оброблення їжі позбавляє її харчової цінності.

Фрукторіанство – аналогічно до сироїдіння передбачає вживання в їжу сирих овочів і фруктів, які мають самі впасти з дерева або куща. Ця дієта дуже недосконала.

Переваги дотримання вегетаріанської дієти

У більшості випадків вегетаріанські дієти бідні поживними речовинами через численні винятки окремих продуктів харчування, тому так важливо стежити за своїм здоров’ям за допомогою аналізів крові та заповнення відсутніх харчових елементів.

Дотримуючись вегетаріанської дієти, ми можемо допомогти знизити попит на продукти тваринного походження і, таким чином, скоротити кількість води, необхідної для виробництва і розведення тварин, а також викиди метану і вуглекислого газу.

Позитивним моментом використання вегетаріанської дієти є зниження кількості насичених жирних кислот, які, крім іншого, відповідають за: для виникнення захворювань серця. Повне виключення м’яса з раціону знижує ризик серцево-судинних захворювань. Червоне м’ясо, особливо оброблене м’ясо, таке як ковбаси, м’ясні консерви та м’ясне асорті, перебуває в тій самій групі канцерогенів, що й азбест та тютюн. Перевага вегетаріанства полягає не тільки в зниженні рівня холестерину в крові, а й у реальному зниженні ризику таких захворювань, як рак.

Вегетаріанська дієта також може захистити від ожиріння. Багато людей вирішують дотримуватися цієї дієти, тому що хочуть схуднути. У багатьох дослідженнях, проведених на дорослих з ІМТ вище 25 кг/м2 , втрата ваги була набагато більшою, ніж за традиційної дієти. Здебільшого всі рослинні дієти засновані на натуральних продуктах із низьким ступенем обробки, які зазвичай характеризуються високою поживною цінністю. Це змушує нас почуватися ситими довше.

Вегетаріанська дієта також багата харчовими волокнами, розчинними і нерозчинними у воді. Він має суттєвий вплив на функціонування організму, сфера дії якого дуже широка як у контексті функціонування травного тракту, так і в питаннях обміну речовин. Фактором, необхідним для запуску функції волокон, є вода. Дія водонерозчинної клітковини насамперед впливає на травну систему людини. Ця фракція, серед інших, стимулює секрецію слини, а відтак і жування, зв’язує надмірну кількість соляної кислоти в шлунку, сприяє кращому кровопостачанню кишківника та виділенню травних соків, збільшує об’єм кишкового вмісту, посилює відчуття ситості, виводить більше токсинів і непотрібних продуктів обміну, прискорює перистальтику товстого кишківника, захищає від неприємних запорів. Своєю чергою, водорозчинна клітковина є поживною речовиною для мікробіоти нашого кишківника, збільшує популяцію корисних бактерій, сприяє розрідженню калових мас, сповільнює кишковий транзит, створює високов’язкі гелі, згущує їжу, бере участь у регуляції метаболізму цукру, відіграє значну роль у запобіганні порушень ліпідного обміну, захоплює токсичні сполуки в кишківнику та перешкоджає їхньому всмоктуванню.

У рослинній дієті ми також можемо знайти безліч антиоксидантів, що містяться в барвистих овочах і фруктах, які відповідають за усунення вільних радикалів в організмі, що спричиняють більш швидке старіння шкіри, сприяють утворенню раку та підвищують ризик діабету 2 типу, хвороб серця і деменції. Правильно збалансована вегетаріанська дієта може забезпечити безліч поживних речовин, корисних для людського організму.

Недоліки рослинної дієти

Прихильники вегетаріанської дієти можуть наражатися на ризик дефіциту деяких вітамінів і мінералів, особливо обережними слід бути людям, схильним до анемії. Вегетаріанська дієта може сприяти дефіциту вітаміну B12 або заліза. У такому разі рекомендується прийом добавок. Це правда, що рослини також дають залізо, але це форма, яку важче засвоювати – негемове залізо, на відміну від гемового заліза тваринного походження. Рішення полягає в тому, щоб поєднувати продукти, що містять залізо, з продуктами, багатими на вітамін С, що збільшує засвоєння цього елемента.

Дефіцит білка може також виникнути в разі вегетаріанської дієти, що виключає молочні продукти та яйця.

Дефіцит вітаміну D може виникнути незалежно від вашого раціону. В основному це стосується вітаміну D3, який може синтезуватися під впливом сонячного світла. Доповнювати його повинен кожен, особливо в нашій країні.

Існує ризик дефіциту кальцію. Але добре збалансована рослинна дієта не повинна становити такого ризику. Кальцій міститься в рослинній їжі, і тофу є його хорошим джерелом. Крім того, існує безліч рослин, що заповнюють потребу в цьому мінералі, зокрема: мак, какао, насіння чіа, мигдаль, капуста.

Крім того, за вегетаріанства потрібно подбати про свій жовчний міхур, адже тоді відтік жовчі буде не таким активним (через відсутність тваринного білка та жиру), що загрожує застоями, дискінезією жовчовивідних шляхів або утворенням згустків та каміння, тому потрібно регулярно вживати жовчогінні продукти або препарати.

На завершення можна зробити такий висновок: рослинна дієта може позитивно вплинути на наше здоров’я і принести користь як фізичному, так і психічному здоров’ю. Вони можуть викликати позитивні почуття, пов’язані з прийняттям правильної моральної позиції, посиленням почуття приналежності до спільноти прихильників рослинної дієти і задоволенням меншим впливом на забруднення навколишнього середовища. Якщо ми вирішимо внести зміни у свій раціон, важливо розуміти всі наслідки вегетаріанської дієти, крім її поживних аспектів.